Panel používateľa

Ako často bude kompresor v prevádzke? Vybrať si skrutkový či piestový kompresor?

Piestový kompresor je jasnou voľbou tam, kde nie je potreba trvalá dodávka stlačeného vzduchu. Môžeme ho ľubovoľne zapínať a vypínať.

Piestové kompresory

v prevedení pre kutilov a malé prevádzky nemôžu bežať nepretržite, pretože sa zahrievajú a ničí. Pre nepretržitú prevádzku sú vhodné iba profesionálne piestové kompresory.

Pravidlá používania piestového kompresora

  • Striedanie pomeru chodu a pokoja 3: 1 (ak kompresor beží 12 minút, ďalšie 4 minúty by mal chladnúť)
  • Stroj by nemal spínať viac ako 10 x za hodinu (ak kompresor často spína, nerobí to dobre ani agregátu, ani motora stroja)
  • Cyklus (jedná sa o súčet času, kedy kompresor beží a kedy je v pokoji a nebeží

Skrutkové kompresory

Skrutkový kompresor zase dobre poslúži v prípade, že potrebujeme nepretržitú dodávku stlačeného vzduchu. Skrutkovému kompresoru vôbec nesvedčí časté vypínanie - to sa môže podpísať na jeho životnosti a poruchovosti. Kompresor totiž po zapnutí nebežia vo vhodnej prevádzkovej teplote, olej v kompresore chladne a dostáva sa do neho vlhkosť. Olej sa premení na emulziu, a tá moc dobre nemaže, a tým sa kompresor poškodzuje.

Regulovať výkon skrutkového kompresora je možné frekvenčným meničom, ktorý mení otáčky a tým znižuje a zvyšuje výkon kompresora.

Maximálna doba prevádzky kompresora

Základná otázka znie, či potrebujete nepretržitú prevádzku, alebo nie. Pre nepretržitú prevádzku sú vhodné len skrutkové čiže rotačné kompresory. Na drobné jednorazové úkony je vhodnejšie piestový kompresor. U neho ale počítajte s dobou prevádzky len tretinu doby práce. Napríklad 1 hodinu z trojhodinovej práce a podobne.

 

Oprava kompresorov, SERVIS pre KOMPRESORY OD VÝROBCOV: BOGE, ATLAS COPCO, KAESER, SCHNEIDER, ATMOS, AERZEN, RENNER, HAFI, ALUP, ALMIG, ORLÍK, BECKER, BUSCH, ELMO RIETSCHLE, : údržba, stredné opravy, generálne opravy, revízie a dodávky náhradných dielov ND a spotrebného materiálu (oleje, spotrebný materiál ako olejové filtre, vzduchové filtre, filtračné platne, olejové separátory, remene, tesnenia, mazivá, hadice, poistné ventily, tlakové spínače, termostaty, vložky termostatov, sady náhradných dielov pre sacie klapky, membrána, sady ND pre spätné klapky, riadiace jednotky, chladiče, motory, skrutkové bloky, kompresorové stupne, piesty, piestne krúžky, válce, ojnice, membrány a iné) pre kompresory a dúchadlá.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info