Panel používateľa

Ako funguje skrutkový kompresor? charakteristika skrutkového kompresora

V skrutkovom kompresore sa odvaľujú dva do seba zapadajúce skrutkami. Tie majú špeciálny tvar, takže priestory medzi oboma skrutkovicami sa pri otáčaní stále zmenšujú a vzduch sa v nich stláča.

Z jednej strany sa otáčaním nasáva atmosferický vzduch a na druhej strane je stlačený vzduch vytláčaný a vháňaný do vzdušníka. Pohyb skrutiek je poháňaný elektromotorom a regulácia výkonu je možná pripojením frekvenčného meniča.

Charakteristiky skrutkových kompresorov

Skrutkové kompresory majú menej pohyblivých dielov, nekmitá v nich žiadny piest, a tak je ich chod tichší bez rázov a vibrácií. Oproti piestovým kompresorom sú väčšie drahšie a odolnejšie a majú dlhšiu životnosť. Ich miesto je skôr v priemyselných prevádzkach ako v dielňach. Skrutkový kompresor je efektívnejšie ako piestový, takže vyrobí m3 stlačeného vzduchu lacnejšie.
Olejové a bezolejové

Olej slúži na odvod tepla a mazanie stroja. Vo skrutkových kompresoroch sa olej od stlačeného vzduchu oddeľuje a vzduch ešte prechádza cez vzduchový filter. Vychádza teda z kompresora čistý. Existujú aj skrutkové kompresory, ktoré olej nepotrebujú a sú chladené vstrekovaním kvapaliny.
regulácia výkonu

Skrutkové kompresory je potreba starostlivo dimenzovať pre danú prevádzku, pretože im nesvedčí časté vypínanie a zapínanie. Pracujú so vstavaným kompresným pomerom, ktorý nemožno meniť. Výkon možno regulovať pripojením frekvenčného meniča, ktorý zmenou otáčok pohonu podľa potreby znižuje a zvyšuje výkon kompresora, teda dodávané množstvo stlačeného vzduchu. Frekvenčné meniče sú však dosť nákladné.

Skrutkový kompresor je najčastejším typom rotačných kompresorov. Spolu so skrutkovým sem patrí aj menej časté lamelové, rotorové a kapalinokružné kompresory.

Ide o húževnatý stroj, ktorý je určený skôr do dennej prevádzky. Tomu zodpovedá dômyselná konštrukcia. Vnútri kompresora sa proti sebe otáčajú skrutky, ktoré tak stláčajú vzduch. Pretože ide o plynulý a krúživý pohyb bez nárazov, je tento typ kompresora maximálne tichý.

Medzi hlavné výhody skrutkového kompresora patrí vysoká efektivita. To znamená, že stlačený vzduch vie lepšie využiť a znížiť straty. Zároveň stlačeného vzduchu vyprodukuje za krátku chvíľu naozaj veľa. Preto sa bude hodiť všetkým remeselníkom, automechanikom a lakovníkom.

Nevýhodou môže byť náročnejšie nastavenie prístroja tak, aby pracoval čo najlepšie. Jednoduchá nie je ani údržba skrutkových kompresorov. Ale pri správnom nastavení a dobrej starostlivosti je skrutkový kompresor veľmi vytrvalý a spoľahlivý po dlhé roky.

Kvalitná konštrukcia, tichý chod a zložitosť nastavenie aj údržby zo skrutkových kompresorov robia skôr profesionálne stroje. Pre bežných kutilov a nadšencov sa príliš nehodí. Navyše, ani cenovo nie sú práve najatraktívnejšie. Väčšina modelov spoľahlivo prekračuje obstarávaciu cenu 2 000 €.

  • kvalitná konštrukcia
  • tichý chod
  • vysoká účinnosť
  • vysoká cena
  • náročnosť nastavenia
  • zložitá údržba

Oprava kompresorov, SERVIS pre KOMPRESORY OD VÝROBCOV: BOGE, ATLAS COPCO, KAESER, SCHNEIDER, ATMOS, AERZEN, RENNER, HAFI, ALUP, ALMIG, ORLÍK, BECKER, BUSCH, ELMO RIETSCHLE, : údržba, stredné opravy, generálne opravy, revízie a dodávky náhradných dielov ND a spotrebného materiálu (oleje, spotrebný materiál ako olejové filtre, vzduchové filtre, filtračné platne, olejové separátory, remene, tesnenia, mazivá, hadice, poistné ventily, tlakové spínače, termostaty, vložky termostatov, sady náhradných dielov pre sacie klapky, membrána, sady ND pre spätné klapky, riadiace jednotky, chladiče, motory, skrutkové bloky, kompresorové stupne, piesty, piestne krúžky, válce, ojnice, membrány a iné) pre kompresory a dúchadlá.

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info