Panel používateľa

Ako funguje tlakový spínač

Tlakový spínač čiže presostat je prístroj, ktorý spína elektrický obvod v závislosti na veľkosti tlaku. Spínač má dve základné časti:

- Senzor na meranie tlaku - pružný prvok napr. Membrána opatrená tenzometre. Tlak vzduch spôsobí priehyb membrány a v tenzometroch sa tým zmení elektrický odpor. A pretože sú tenzometre zapojené do meracieho mostíka, je možné zistiť podľa elektrického signálu veľkosť pôsobiaceho tlaku.

- Elektrické kontakty, ktoré podľa nameraného tlaku zapojí alebo rozpojí elektrický obvod.
Spínacia, rozpínacie a prepínacie kontakty

Podľa funkcie rozlišujeme spínača s kontakty spínacími, rozpínacími a prepínacími. Pri výbere spínača sa môžeme orientovať podľa symbolu, ktorý funkciu spínača naznačuje:

Tlakové spínače: prepínacie, spínacie a rozpínacie

Spínací kontakt

je v kľudovom stave, teda pri nízkom tlaku, rozopnutý (elektrický obvod je rozpojený a kompresor nebeží). Spínací kontakt zopne (a rozbehne kompresor), až keď tlak dosiahne nastavenú hodnotu. Používa sa pre neho tiež skratka NO - normally open.

Rozpínací kontakt

je kľudovom stave, teda pri nízkom tlaku, zopnutý (elektrický obvod je zapojený a kompresor beží). Rozpínací kontakt sa rozopne (a zastaví kompresor), akonáhle tlak dosiahne nastavenú hodnotu. Používa sa pre neho tiež skratka NC - normally closed.

Prepínacie kontakty

fungujú tak, že spínač prepína z jedného kontaktu na druhý. Výhodou je, že je tento spínač univerzálny. Ak si nie ste istí, ktorý typ spínače potrebujete, kúpte si spínač s prepínacími kontakty a využite jeden alebo druhý kontakt.

Spínač s prepínacími kontakty možno tiež použiť na detekciu poruchy. V jednej polohe je signalizovaný bezchybnú prevádzku a tento kontakt môže zopnúť zelenú kontrolku. V prípade poruchy prepne spínač na druhý kontakt, a ten rozsvieti červenú kontrolku.

Oprava kompresorov, SERVIS pre KOMPRESORY OD VÝROBCOV: BOGE, ATLAS COPCO, KAESER, SCHNEIDER, ATMOS, AERZEN, RENNER, HAFI, ALUP, ALMIG, ORLÍK, BECKER, BUSCH, ELMO RIETSCHLE, : údržba, stredné opravy, generálne opravy, revízie a dodávky náhradných dielov ND a spotrebného materiálu (oleje, spotrebný materiál ako olejové filtre, vzduchové filtre, filtračné platne, olejové separátory, remene, tesnenia, mazivá, hadice, poistné ventily, tlakové spínače, termostaty, vložky termostatov, sady náhradných dielov pre sacie klapky, membrána, sady ND pre spätné klapky, riadiace jednotky, chladiče, motory, skrutkové bloky, kompresorové stupne, piesty, piestne krúžky, válce, ojnice, membrány a iné) pre kompresory a dúchadlá.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info