Panel používateľa

Akú veľkosť vzdušníku zvoliť? Ako vybrať tlakovú nádobu - vzdušník

Všeobecne záleží predovšetkým od veľkosti kompresora, jeho výkonu a zaťaženia, ktoré bude kompresor na daný vzdušník vyvíjať. Zhodnotenie týchto faktorov, pre voľbu správneho vzdušníka je špeciálnym technickým odborom a mal by byť vykonaný odborníkmi na vzduch.

Všeobecne záleží predovšetkým od veľkosti kompresora, jeho výkonu a zaťaženia, ktoré bude kompresor na daný vzdušník vyvíjať. Zhodnotenie týchto faktorov, pre voľbu správneho vzdušníka je špeciálnym technickým odborom a mal by byť vykonaný odborníkmi na vzduch.

Na našom trhu je väčšina predávaných kompresorových jednotiek dodávaná (predávaná) už so zodpovedajúcim vzdušníkom, preto nie je zvyčajne potrebné zložité voľby príslušného vzdušníka. Ovšem, ak sa jedná o individuálne obstaranie vzdušníka, najlepším spôsobom, ako vybrať správnu veľkosť vzdušníka je kontaktovať odborníkov na kompresory či sa informovať u predajcu vzdušníka.

Všeobecne sa dá však riadiť pravidlom, že z prevádzkových (bezpečnostných) a kapacitných dôvodov je lepšie obstaranie radšej nadmerného vzdušníka, než príliš malého.

Výberu tlakovej nádoby je potrebné venovať maximálnu pozornosť.

Pri celom procese sa musí premyslieť mnoho aspektov, nejde len o samotný vzdušník. Prevedieme vás celým procesom a zoznámime so všetkými dôležitými krokmi, ktoré si podrobne rozvedieme.

Vzdušník

(niekedy tiež vzduchojem či expanzná nádoba) je doslova nutná súčasť každého vzduchového kompresora, ktorý musí čeliť nárazovo vyšším spotrebám vzduchu. Vytvára zásobu médiá pre takéto prípady, rieši a vyrovnáva kolísanie a pulzovanie tlaku. Akonáhle je v tejto tlakovej nádobe dostatočný tlak vzduchu, tlakový spínač vydá signál na vypnutie kompresora. Vzduch je zo vzdušníka odoberá, a tým sa v ňom tlak znižuje. Klesne tlak o nastavenú hodnotu, spínač opäť kompresor zapne a ten opäť vháňa stlačený vzduch do vzdušníka a celý proces sa opakuje.

Výrobcovia tlakových nádob z našej ponuky ponúkajú rôzne prevedenia - vzdušníkmi bez podstavca aj s podstavcom, v ležatom i stojatom prevedení a s pracovným tlakom najčastejšie v rozmedzí 11 až 42 bar. Široký výber býva aj medzi povrchovými úpravami, od RAL farieb po galvanizované povrchy, pripravené čeliť najnáročnejším podmienkam. Všetko si prejdeme poporiadku. Ako prvý si ale definujme najdôležitejšie parametre pre výber.

Najdôležitejšie parametre pri výbere vzdušníka:

  • prevedenie (stojatá či ležatá nádoba)
  • povrchová úprava
  • objem (vyberať vzhľadom k výkonu kompresora, všeobecne je lepšia väčšia než menšie)
  • pretlak

Výpočet veľkosti vzdušníka

Pre jednoduchý príklad si vyberieme 2,2 kW kompresor, ktorý má 100 l tlakovú nádobu a jeho výtlak je 250 l / min. Maximálny tlak stroja je 10 bar. Výpočet: 10 x 100 = 1000 l stlačeného vzduchu. Pri prvom zapnutí bude kompresor tlakovať vzdušník 4 minúty do vypnutia. 1000/250 = 4 minúty.

Máme tu síce 1000 l stlačeného vzduchu, ale potrebujeme aj jeho silu. Preto je tu spodná hranica tlaku, kedy kompresor zopne. Z výroby je väčšinou nastavená na 6,5 ​​bar. To preto, že pneumatické náradie a väčšina pracovísk používa tlak 6 bar. Teda tlak nesmie pod túto hranicu klesnúť.

Potom je tu nasledujúce výpočet: 10 bar - 6,5 bar = 3,5 bar - hysterézia (hodnota o ktorú musí tlak vzdušníka poklesnúť aby stroj znovu zapol a doplnil čo bolo spotrebované).

Ak vezmeme všetky predchádzajúce poznatky a výsledky, prebieha finálna výpočet nasledovne: 3,5 bar x 100 l vzdušník = 350 l zásoby stlačeného vzduchu, kedy stroj zostáva v pokoji.
Ak v nádobe dôjde k úbytku tohto množstva, stroj zopne a dopĺňa ju znova svojím výtlakom do hodnoty 10 bar. Teda 350 l úbytku dopĺňa výtlakom 250 l / min = 1,4 minúty (1 minúta 24 sekúnd). Toto platí iba vtedy, kedy už nedochádza k úbytku z nádoby.

Oprava kompresorov, SERVIS pre KOMPRESORY OD VÝROBCOV: BOGE, ATLAS COPCO, KAESER, SCHNEIDER, ATMOS, AERZEN, RENNER, HAFI, ALUP, ALMIG, ORLÍK, BECKER, BUSCH, ELMO RIETSCHLE, : údržba, stredné opravy, generálne opravy, revízie a dodávky náhradných dielov ND a spotrebného materiálu (oleje, spotrebný materiál ako olejové filtre, vzduchové filtre, filtračné platne, olejové separátory, remene, tesnenia, mazivá, hadice, poistné ventily, tlakové spínače, termostaty, vložky termostatov, sady náhradných dielov pre sacie klapky, membrána, sady ND pre spätné klapky, riadiace jednotky, chladiče, motory, skrutkové bloky, kompresorové stupne, piesty, piestne krúžky, válce, ojnice, membrány a iné) pre kompresory a dúchadlá.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info