Panel používateľa

Nastavovanie tlakových spínačov

U zakúpeného tlakového spínača je nutné vždy skontrolovať, pri akom tlaku spína a vypína. Ak nastavenie nevyhovuje, tak ho zmeníme. K tomu majú spínače ovládací prvok, najčastejšie nastavovacie skrutku. Druhý nastavovací prvok majú tlakové spínače s nastaviteľnou spínacou diferenciou.

Nastavovacie prvky sú buď opatrené kalibrovaným krúžkom alebo jazdcom, ktorý ukazuje hodnoty tlaku, na ktoré sa potom tlakový spínač nastaví. Najčastejšie je však na spínači skrutku bez ukazovatele, takže sprvu nevieme, na aký tlak je spínač práve nastavený. Pre nastavovanie spínača je potreba pripojiť ku vzdušníka tiež manometer a ňom sledovať zmeny tlaku.

Nastavovanie vypínacieho tlaku kompresora

Nastavovacie skrutka je spravidla skonštruovaný tak, že otáčaním doprava sa spínací a vypínací tlak zvyšuje a otáčanie doľava sa znižuje.

Napúšťame kompresorom vzdušník a podľa manometra najprv zistíme, pri akom tlaku spínač rozopne, teda zastaví kompresor. Teraz máme jasno o hornej medzi, teda na aký vypínací tlak je spínač nastavený.
Vypúšťame vzdušník a zistíme, pri akom tlaku sa kompresor znovu zapne. A toto je dolná hranica, teda aký spínací tlak, na ktorý je tlakový spínač nastavený.
Ak dané nastavenie nevyhovuje, zmeníme mierne polohu nastavovacieho prvku, vypustíme vzdušník a skúšku opakujeme.
Postup opakujeme, až sa dostaneme na požadovaný vypínací a spínacieho tlak tlakového spínača.

Nastavovanie spínacej diferencie

U spínačov tlaku s pevne nastavenou spínacou diferenciou sa musíme uspokojiť s údajom v percentách (zvyčajne 15 až 20%). Nastavíme Ak teda horná hranica, teda hodnotu vypínacieho tlaku, tak bude hodnota dolnej medze, teda spínacieho tlaku o 15. až 20% nižšia.

Na robustné a drahších spínačoch nájdeme ešte jeden nastavovacie skrutku, ktorým nastavíme spínací rozdiel.

Podľa vyššie popísaného postupu najprv nastavíme vypínací tlak a vypúšťaním vzdušníka zistíme spínací tlak.
Ak nám rozdiel medzi spínacím a vypínacím tlakom nevyhovuje, otočíme mierne skrutkou na nastavenie spínacej diferencie a zisťujeme, ako sa zmenila.
Postup opakujeme, až sa dostaneme na spínaciu diferenciu, ktorá nám vyhovuje.

Upozornenie: Nastavením spínacia diferencia sa však obvykle posunú obe medze, ako spínacie, tak vypínací tlak. Preto je potrebné ich skontrolovať a upraviť

Oprava kompresorov, SERVIS pre KOMPRESORY OD VÝROBCOV: BOGE, ATLAS COPCO, KAESER, SCHNEIDER, ATMOS, AERZEN, RENNER, HAFI, ALUP, ALMIG, ORLÍK, BECKER, BUSCH, ELMO RIETSCHLE, : údržba, stredné opravy, generálne opravy, revízie a dodávky náhradných dielov ND a spotrebného materiálu (oleje, spotrebný materiál ako olejové filtre, vzduchové filtre, filtračné platne, olejové separátory, remene, tesnenia, mazivá, hadice, poistné ventily, tlakové spínače, termostaty, vložky termostatov, sady náhradných dielov pre sacie klapky, membrána, sady ND pre spätné klapky, riadiace jednotky, chladiče, motory, skrutkové bloky, kompresorové stupne, piesty, piestne krúžky, válce, ojnice, membrány a iné) pre kompresory a dúchadlá.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info